Model: GACP15XXMG
Garage Compactor
Send Email
Print
Product Description
Color: Silver Tread
Model: GACP15XXMG
Garage Compactor
Color: Silver Tread
Product Description
Features
15" (38.1 cm) W x 34.1" (86.6 cm) H (38" or 96.5 cm with casters) x 24" (61 cm) D
One year limited warranty on parts and labor
Specifications
Certifications
Prop 65 CA
Prop 65
CA
Details
Construction Type All Welded
Bag Retainer Buttons Yes
Compaction Ratio 4 to 1
Finish Interior Zinc Coated
Front Levelers Rear Rollers Yes
Motor Horsepower 1/3 HP
Side Release Bin Yes
Tilt Switch Yes
Toe Bar Drawer Opener Yes
Construction Type
All Welded
Bag Retainer Buttons
Yes
Compaction Ratio
4 to 1
Finish Interior
Zinc Coated
Front Levelers Rear Rollers
Yes
Motor Horsepower
1/3 HP
Side Release Bin
Tilt Switch
Toe Bar Drawer Opener
Dimensions
Depth 61.60 cm, 24.25 in
Height 87.00 cm, 34.25 in
Gross Weight 76.20 kg, 34.56 kg, 168 lbs, 76.19 lbs
Net Weight 71.67 kg, 32.50 kg, 158 lbs, 71.6553 lbs
Width 38.10 cm, 15 in
Capacity 39.62 l, 1.4 cu. ft.
Depth
61.60 cm, 24.25 in
Height
87.00 cm, 34.25 in
Gross Weight
76.20 kg, 34.56 kg, 168 lbs, 76.19 lbs
Net Weight
71.67 kg, 32.50 kg, 158 lbs, 71.6553 lbs
Width
38.10 cm, 15 in